Get Adobe Flash player

Zaprzęg Życia

 

 

 

logo zaprzęg życia małe

 

 

figurka Świeroszewskiego 05.2007 004 2

 

figurka Świeroszewskiego 05.2007 005 figurka Świeroszewskiego 05.2007 009 2

 

GENEZA. Zaprzęg Życia to idea, która powstała w 2009 roku w pomorskim środowisku ludzi związanych z maszerem Maćkiem Słomińskim. Powodem zawiązania się inicjatywy, była ciężka i jak się później okazało śmiertelna choroba przyjaciółki i mentorki Maćka - Ewy Nowak. Wtedy to na wieść o potrzebie zebrania funduszy na leczenie Ewy Maciej zaprosił przyjaciół do Paszczy Lwa (pub w Gdańsku - Oliwie), która jest miejscem spotkań miłośników psich zaprzęgów na wybrzeżu. Podczas spotkania ustalono, że najlepszym sposobem na zebranie funduszy na leczenie Ewy, będzie zorganizowanie pikniku. W ideę zaangażowało się bardzo wiele osób. Ciężko wszystkich wymienić. Spróbujemy jednak wspomnieć o kilku. W Zaprzęgu Życia pobiegli: Ola Leszczyńska, Bartek Piaseczny, Krzysiek Przybyszewski, Maciej Orlik, Magda Caleni Pyrzyńska, Paweł Duczmal, Piotr Pyszkowski, Tomasz Mańkowski, Andrzej Kolka, zespół Missisipi Blues, Centrum Ogrodnicze "Okaz", Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzyża, Wyspa Twórczej Edukacji "Passa", PKS Gdańsk-Oliwa, Maciej Słomiński.  Niedługo potem w walkę zaangażowały się inne osoby. m.in. Greta Rogoż i Wojtek Syguła z pomocą Maćka zorganizowali piknik dobroczynny w Pentowie koło Tykocina. Następnie Adam Ludwik z pomocą Grety i Wojtka zorganizował imprezę w Białymstoku. Mniej więcej rok później powstał sztandar Zaprzęgu Życia. Jest on obecnie przechowywany na terenie Kaszubskiej Alaski w Leźnie pod Gdańskiem. Ewa Nowak niestety przegrała walką z chorobą. Zaprzęg Życia przyniósł Jej jednak wiele radości i wzruszeń, a fundusze, które udało się zebrać ulgę w chorobie 

IDEA. Pomimo że nie ma już z nami Ewy Nowak, to idea pomocy wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują nie umarła. Nie jesteśmy dużą prężnie działającą fundacją, ale grupą ludzi, którzy pomni swej kruchości pielęgnują w sercach empatię w stosunku do tych spośród nas, których los doświadczył chorobą lub innego rodzaju nieszczęściem pozbawiającym ich środków do życia. Nie zapominamy oczywiście o naszych braciach mniejszych, a zwłaszcza psach. ZAPRZĘG ŻYCIA jest gotowy by wyruszyć na szlak, i nieść pomoc. Dołącz do naszego zaprzęgu!

 

LOGO/ WACŁAW SIEROSZEWSKI. Pomysłodawcą znaku graficznego Zaprzęgu Życia jest Maciek Słomiński, a autorem projektu Paweł Duczmal. Inspiracją była figurka wykonana z kości mamuta. Figurka rzeźba przywieziona z Syberii przez Romualda Koperskiego, przedstawia dwie postacie, kobietę i mężczyznę, siedzące na saniach ciągniętych przez zaprzęg psi. Postacie o mongoidalnych, azjatyckich rysach, ciągną psy zaprzęgnięte na euro/azjatycki sposób a nie grenlandzki (wachlarz), ani nie czukocki. Sanie również wskazują na Azję. Tylko jeden szczegół wydaje się tu nie pasować. A mianowicie kuferek, który postacie te wiozą. Jest na nim krzyż. Zważywszy, że chrześcijaństwo jest na Syberii dosyć nową i do dzisiaj niezbyt powszechną i ugruntowaną rzeczywistością wśród nierosyjskich mieszkańców Syberii, tym bardziej może to dziwić. W istocie postacie upamiętnione tym dziełem to Wacław Sieroszewski i jego żona,  Jakutka, Arina Czełba-Kysa. Wacław Sieroszewski, postać wybitna dla narodów polskiego i jakuckiego (odsyłam do internetu i książek). Był najprawdopodobniej pierwszym Polakiem, który, na co dzień używał psiego zaprzęgu. Podróżując od osady do osad leczył tubylczych mieszkańców Syberii. I tutaj zagadka kuferka z krzyżem się rozwiązuje. Niezwykła postać Wacława Sieroszewskiego jest inspiracją  i patronem Zaprzęgu Życia.

 

 

 

plakat zaprzęg życia mały

 

                     Plakat pierwszego wydarzena z cyklu Zaprzęg życia